یک هفته ،۱۶ اعدام

آبان ۱۲, ۱۳۸۹

این هفته نیزگذشت و نام ۱۶ نفر دیگر به لیست بلند و سیاه اعدام ها در ایران اضافه شد ؛هفته ای دیگر از مهر ماه با تائید دو حکم اعدام و تداوم بازداشت و نقض فاحش و سازماندهی شده حقوق بشر در ایران.

هفته ای با صدور حکم انحلال دو حزب عمدۀ حامی جنبش سبز(مشارکت و مجاهدین )و انحلال تنها تشکل دانشجویی منتقد دولت در کرمان.

 

اعدام بس

آخرین روز هفته روزجهانی علیه حکم اعدام ، واحد آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در گزارشی آمار صدور، تائید و اجرای حکم اعدام در شش ماه نخست سالجاری را منتشر کرد.
بر اساس این گزارش در طی نیمسال نخست سالجاری و طبق آمار ثبت شده ۱۳۷ تن اعدام شدند که حکم اکثر آنان به اتهام حمل و نگهداری مواد مخدر بوده است استان های تهران با ۳۲ اعدام ، خوزستان با ۲۲ اعدام و اصفهان با ۲۰ اعدام در رتبه های اول تا سوم در اجرای این حکم قرار دارند.
دست کم ۱۱ تن از متهمین در ملاء عام اعدام شدند که در این میان استان خوزستان با اعدام ۶ نفر در رتبه نخست و لرستان با اعدام سه نفر در ملاء عام در رتبه دوم قرار گرفته است.
حکم اعدام یازده زندانی سیاسی و امنیتی در طی شش ماه نخست سالجاری اجرا شده است که اکثر متهمان نیز به اتهام محاربه اعدام شدند.
این گزارش در ادامه می افزاید دادگاه های عمومی و انقلاب کشور در نیمسال نخست سالجاری دست کم ۱۰۱ مورد حکم اعدام را برای شهروندان ایرانی صادر و یا تائید کرده اند. که در این میان دو حکم صادره به شیوه سنگسار است.
هم چنین از میان احکام صادره ۲۹ مورد آن به دلیل فعالیت سیاسی و یا شرکت در تجمعات اعتراضی بر علیه حکومت از طریق محاربه بوذده است که شیوه اعدام دو مورد آن به صورت تیرباران بوده است.
این گزارش در پایان یادآوری می کند آمار اعلام شده تنها مواردی است که از سوی نهادهای حقوق بشری و یا رسانه های حکومتی اعلام شده است و انتظار می رود آمار واقعی بیش از آمار ثبت شده باشد.

 

زندانی سیاسی نداریم

 

این هفته، همچنان با ادامه بازداشت، صدور و تایید احکام سنگین زندان و تبعید، افزایش فشار بر خانواده های زندانیان و مخالفان سیاسی گذشت اما  با وجود تداوم این بازداشت و فشار بر زندانیان سیاسی، رییس سازمان زندانهای کل کشور، با ادعای اینکه “مجرم سیاسی در کشور نداریم”، مدعی شد “این ها که درزندان هستند، به ارتکاب جرم امنیتی زندانی می باشند و تعدادشان نیز بسیار کم است.” این ادعای غلامحسین اسماعیلی در حالی مطرح شد که چند روز پیش تر، خبرگزاری حقوق بشر ایران، نام بیش از ۶۰۰ زندانی سیاسی ثبت شده را منتشر کرد و همزمان ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر خاطرنشان کرد “طی نیمسال اول سالجاری ١۶٣۰ نفر از فعالین سیاسی و مدنی و شهروندان معترض و دگراندیش، بازداشت شده اند.

.”

 

بازداشت ها

 اولین روز های هفته نیز، سرانجام با گذشت نه ماه از دور جدید بازداشت حشمت الله طبرزدی، دبیر کل جبهه دموکراتیک ایران، درشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران ، به ۹ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

طبرزدی بلافاصله بعد از حوادث عاشورای گذشته بازداشت و در اردیبهشتماه امسال، بعد از اعتراض به اعدام پنج زندانی سیاسی (از جمله فرزاد کمانگر)، از اوین به زندان رجاییشهر کرج منتقل شد.

همچنین اولین دادگاه عماد بهاور، رییس شاخه جوانان نهضت آزادی ایران، پس از سه بار تعویق زمان دادگاه، در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، با حضور قاضی صلواتی و نماینده دادستان برگزار شد. این فعال سیاسی – دانشجویی، از زمستان سال گذشته تا کنون در بازداشت موقت و بند ۳۵۰ زندان اوین به سر می برد.

و اینکه فاطمه رهنما نیز که در رابطه با پرونده شاپور کاظمی (برادر زهرا رهنورد) بازداشت و به ۱۰ سال زندان محکوم شده بود، برای اجرای حکم تبعید خود به ایذه تبعید شد و خبری از سلامتی وی در دسترس نیست.

 

مچنین بنا به اخبار منتشر شده در پی انتشار نامه های اعتراضی دکتر احمد صدر حاج سید جوادی در خصوص عملکرد دولت احمدی نژاد، ماموران وزارت اطلاعات آشکارا خانواده وی را به بازداشت و آزار جسمی و روانی شدید تهدید کردند.

 

همچنین در اخبار آمده است ،رضا ملک ، زندانی سیاسی پس از تحمل سه ماه حبس در سلول انفرادی بند ۲۴۰ هفته قبل به اندرزگاه هفت زندان اوین منتقل شد اما دو روز پیش مجددا به سلول انفرادی بازگردانده شده است.

به گزارش کلمه، این زندانی بیش از ۷۰ سال سن دارد و ده سال در زندانهای اوین ، رجایی شهر محبوس بوده است و شرایط جسمانی نامناسبی دارد .او در این مدت بارها به سلول انفرادی منتقل شده و حتی مدتها در زندان نامناسب قزلحصار محبوس بوده است.

خبر دیگر اینکه نسرین ستوده، وکیل دادگستری که از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ در زندان اوین به سر میبرد، روز چهارشنبه، ۱۴مهرماه ۱۳۸۹ حوالی ساعت ساعت ۳ بعد از ظهر توانسته است از زندان اوین با همسرش تماس تلفنی بگیرد. در این تماس تلفنی که چند ثانیه بیشتر طول نکشیده، نسرین ستوده خبر داده که در اعتصاب غذا بهسر میبرد.

همچنین بنا به اطلاع گزارشگران هرانا حامد روحی نژاد به سلول دو نفره در بازداشتگاه نزدیک زندان مرکزی زنجان منتقل شده و ممنوع الملاقات است.

این زندانی سیاسی که به ۱۰ سال حبس در تبعید محکوم شده است از بیماری ام اس رنج می برد و وضعیت وی پس از تبعید به زندان مرکزی زنجان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی و محدودیت امکانات پزشکی رو به وخامت گذاشته است.

سایت کلمه روز دوشنبه گزارش داد :فیروزه صابر، خواهر زندانی سیاسی هدی صابر، در حالی که برای شرکت در کارگاه آموزش رهبری زنان در دانشگاه ماساچوست و متعاقب آن شرکت در نشست (PGN) شبکه زنان فارسی زبان در دانشگاه شیکاگو که با همکاری بانک جهانی (در ماه اکتبر) عازم بوستون بود، در فرودگاه بدون هیچ گونه توضیحی از سفر منع و پاسپورتش ضبط شد. وی اولین محقق ایرانی است که در مقوله کارآفرینی زنان پژوهش و مطالعه داشته است.

همجنین در هفته جاری، پروین تاجیک خواهر عبدالرضا تاجیک به دلیل خبررسانی در خصوص وضعیت برادر دربندش به دادگاه فراخوانده شد.

خبرها حکایت از آن دارند که سول بدلی فعال مدنی روز سهشنبه ۱۳ مهر ۸۹ بازداشت و جهت اجرای حکم روانه زندان تبریز شد.

این فعال مدنی به همراه برادرش علی بدلی خرداد ماه ۸۹ در منزل پدری توسط ماموران اداره اطلاعات تبریز بازداشت و پس ازتحمل دو ماه بازداشت موقت به قید وثیقه از زندان آزاد شده بود.

همچنین مهسا رحمتی که در حوادث بعد از انتخابات انتخابات پرمناقشه ریاست جمهوری در سال گذشته در ایران بازداشت و به ۲۰ ماه زندان محکوم شده، هفته گذشته بازداشت و برای اجرای حکم به زندان اوین منتقل شده است.

 

پروین جوادزاده شهروند ۲۲ ساله ابتدا به به محاربه متهم و در دادگاه بدوی به هشت سال و نیم زندان محکوم شده بود. حکم وی در دادگاه تجدید نظر از هشت سال و نیم زندان به ۲۶ ماه زندان کاهش پیدا کرد.

بنا به اخبار منتشر شده رحیم رشی زندانی کرد نیز بعد از گذشت بیش از ۷۰ روز بازداشت، با سپردن وثیقه ۱۵ میلیون تومانی از زندان آزاد شد.

اما این سو تر، حسین رسام، کارمند محلی سفارت بریتانیا در تهران، از اتهام جاسوسی تبرئه و حکم او از چهار سال حبس قطعی به یک سال حبس تعلیقی و پنج سال ممنوعیت از اشتغال در سفارتخانه های خارجی تبدیل شد.

 

وضعیت زندان

 

بر اساس گزارشات دریافتی,درطی هفته گذشته بدلیل قطع ارتباط و خطوط تلفنی بند ۳۵۰ اوین وهمچنین تعطیلی روز ملاقات, خانواده های زندانیان هیچ ملاقات واطلاعی از شرایط و وضعیت اقوام و خویشاوندان خود در اوین نداشتند.

از زمان اعتصاب غذای تعدادی از زندانیان سیاسی تا کنون ارتباطات تلفنی بند ۳۵۰ اوین با بیرون قطع شده و هر ازگاهی نیز زندانبانان با سر هم بندی قول وقرارها ویا بکار گرفتن جملاتی غیر جدی و ..امثال  اینکه سیگارهایتان را ترک کنید که تماسهای تلفنی شما را آزاد کنیم به زندانیان و خانواده هایشان در این رابطه پاسخ درستی نمیدهند.

همچنین بر اساس گزارشات کانون حمایت از خانواده های جانباختگان و بازداشتی ها طی هفته گذشته دادستانی تهران ازارائه هرگونه ملاقات حضوری به خانواده ها برای دیدار با فرزندانشان جلوگیری بعمل آورده است.تعدادی از خانواده های زندانیان اوین از جمله عبدالله مومنی,حسین اعزامی,محسن جعفری و سایرخانواده های زندانیان که برای این امر به دادستانی تهران مراجعه کرده بودند,با درخواست آنان موافقتی انجام نشد و موفق به دیدار حضوری فرزندان خود نشدند.

 

همچنین بنا به اخبار کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، بند چهار زندان رجایی شهر کرج با وجود جمعیت بیش از ظرفیت، هم اکنون نزدیک به یک ماه است که فاقد آب گرم  است و در اثر بی توجهی مسئولین این زندان، این مساله مشکلات بهداشتی حادی را برای زندانیان محبوس در این بند ایجاد کرده است.

 

بنا بر آخرین آمار موجود، تنها تا پایان هفته گذشته، جمعیت سالن ۱۰ بند ۴ زندان رجایی شهر که طی ماه های گذشته بالغ بر ۱۷۰ نفر بود، به ۳۷۲ نفر و سالن یازده به ۴۸۰ نفر (و احتمالا بیشتر) افزایش یافته که این تعداد چندین برابر ظرفیت معمول آن که بین ۸۰ الی ۱۰۰ نفر است بوده و هر روز نیز در حال افزایش است.

حق استحمام هر زندانی ۱ نوبت در هفته و آن هم به مدت پانزده دقیقه است، و اگر چه بهترین شیوه دفع شپش که اخیرا در این بند بیش از پیش شایع شده، رعایت موازین بهداشت فردی، و بویژه استفاده از آب گرم و صابون است، اما به علت نبود آب گرم، برخی از زندانیان و بویژه زندانیان سالخورده و بیمار، به علت ناتوانی جسمانی از آن صرفنظر کرده و یا در حداقل زمان ممکن آن را به انجام می رسانند که این خود موجب شیوع گسترده تر شپش در میان زندانیان این بند شده است.

همچنین بنا به اخبار رسیده بند عمومی زنان زندان اوین نیز از ماههای گذشته مکررا دچار مشکل قطع و نبود آب شده بود. این مشکل از هفته گذشته با افزایش ساعات قطع آب، تا حد ۲۴ ساعت مشکلات عدیدهای را برای زندانیان زن فراهم کرده است.

به گزارش خبرنگار رهانا، بیش از بیست زن زندانی سیاسی حوادث پس از انتخابات در این بند نگه داری می شوند و نیز حدود ۲۰  نوزاد و کودک زیر دو سال به همراه مادران خود در زندان هستند و نبود آب این کودکان را دچار مشکلات عمدهای کرده است.

 

ادیان

 

شعبه ۱۱ دادگستری گیلان، برای کشیش یوسف ندرخانی به اتهام ارتداد، مجازات مرگ تقاضا کرده است. همسر آقای ندرخانی نیز زندانی است و به حبس ابد محکوم شده است. کشیش یوسف ندرخانی ساکن رشت بوده و از اکتبر سال ۲۰۰۹ تاکنون در زندان این شهر به سر میبرد. وی به دلیل تبلیغ مسیحیت در کلیسای خانگی خود، پس از چند مرتبه احضار و تذکر دستگیر شده است. آقای ندرخانی که شغل آزاد داشته، ۳۵ ساله و پدر دو فرزند است.

همچنین بنا به اخبار خطر اعدام کشیش بهروز خانجانی در شیراز را هم تهدید میکند.

و نیز هرانا گزارش داد، صبح روز پنج شنبه ماموران امنیتی به منزل یک شهروند بهایی ساکن تهران به نام مهین خانجانی (صمیمی) مراجعه کرده که پس از تفتیش منزل و ضبط کامپیوتر شخصی، نامبرده را نیز بازداشت و به نقطه نامعلومی منتقل کردند.

دادگاه تجدید نظر استان سمنان نیز حکم بدوی دادگاه انقلاب را در مورد سیامک ایقانی شهروند بهایی ساکن شهرسمنان را تائید کرد . طبق این حکم نامبرده به اتهام تبلیغ علیه نظام و تبلیغ بهائیت به ۳ سال حبس قطعی ( تعزیری ) محکوم شد. قابل ذکر است نامبرده در اردیبهشت ماه سال گذشته مدتی در بازداشت بود.

آخرین اخبار حکایت از آن دارد که ناهید قدیری و رزیتا واثقی دو نفر از زندانیان بهایی مشهد که در حال سپری کردن محکومیت ۵ ساله خود هستند اولین روزهای هفته در حالیکه  پابند داشتند برای تفهیم اتهام جدید تحت عنوان “تبلیغ به نفع بهائیت” و “توهین به مقدسات” از زندان به دادسرا منتقل شدند و از آن ها خواسته شد آخرین دفاعیات خود را اعلام کنند.

 

کارگری

 

رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره  سندیکای اتوبوس رانی تهران و حومه، پس از ۱۲۰ روز بازداشت موقت با قرار وثیقه ۶۰۰ میلیون ریالی از زندان آزاد شد.

همچنین کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی ایران نیز اعلام کرد : بهنام (اسد) ابراهیم زاده، کارگر بازداشتی و فعال مدنی که از حدود ۴ ماه پیش به اتهام فعالیت های کارگری در انفرادی بند ٢٠٩ زندان اوین بسر می برد، از چند روز قبل در اعتراض به تداوم بازداشت خود در سلول انفرادی و عدم رسیدگی به وضعیتش- دست به اعتصاب غذا زده و از وضعیت وی خبری در دست نیست.

 

.

دانشگاه برابر با بازداشتگاه

هفته ای پیشین همراه شد با آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاههای کشور و همزمان با تداوم بازداشت بیش از ۷۰ فعال دانشجویی و افزایش موج فشارهای امنیتی بر دانشجویان و حذف استادان دگراندیش  .

طی هفته ای که گذشت، بر تعداد استادان مشمول حکم بازنشستگی اجباری و ترک دانشگاه افزوده شد و در روز های پایانی خبر اخراج ده نفر از اعضای هیئت علمی پیمانی دانشگاه شهید بهشتی که از دو سال گذشته به عنوان تمام وقت در این دانشگاه بکار گرفته شده بودند بر روی خروجی خبرگزاری ها رفت .

رئیس دانشگاه شهید بهشتی علت اخراج این اساتید را  مشخص شدن “عضویت تمام وقت آنها در دانشگاه آزاد یا مراکز دیگر” اعلام کرده است.

همچنین احکام انضباطی برای ١۷ تن از فعالان دانشجویی بابل صادر و همزمان انجمن اسلامی دانشجویان، توسط ریاست انتصابی دانشگاه منحل اعلام شد.

حبیب فرحزادی، دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه تهران، نیز روز شنبه دهم مهرماه، در حالیکه برای ثبت نام مجدد به دانشگاه مراجعه کرده بود، در مقابل درب دانشگاه و بدون دخالت انتظامات و حراست دانشگاه، توسط نیروهای لباس شخصی ربوده شد.

همان روز خبر رسید که امیر شیبانیزاده دانشجوی دانشگاه مشهد، پس از احضار به دادگاه برای دومین بار بازداشت شده است و در خبری دیگر اعلام شد حامد روحی نژاد، دانشجوی بازداشتی، به سلول دو نفره در بازداشتگاه نزدیک زندان مرکزی زنجان منتقل شده و ممنوع الملاقات است.

روزهای آغازین هفته، صدها نفر از دانشجویان دانشگاه علمى – کاربردىِ دادگسترى قم، در اعتراض به وضعیت نامناسب دانشگاه دست به تحصن زدند و از رفتن به کلاسها خوددارى کردند.

در دومین روز از هفته جاری نیز، با تصمیم مستقیم فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران، دکتر عباس کاظمی عضو هیات علمی گروه ارتباطات دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، رسما از دانشگاه اخراج شد.

همچنین دادستانی تهران اعلام کرد: نامه مرخصی مجید دری، دانشجوی محروم از تحصیل دانشگاه علامه و از اعضای شورای دفاع از حق تحصیل، که بیش از ۱۵ ماه است بدون حتی یک روز مرخصی در زندان اوین بسر می برد، باز هم گم شده است.

عصر آخرین روز هفته خبر رسید سیامک میرزایی فعال دانشجویی آذربایجانی در دانشگاه رشت در منزل پدری اش در شهر پارس آباد مغان بازداشت شد.

وی پیش از این در اردیبهشت ۸۹ بازداشت و با ضمانت ۱۵ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود.

میرزایی دانشجوی ترم آخر رشته مهندسی تولیدات دامی دانشگاه رشت است و در کنکور ورودی مقطع فوق لیسانس دانشگاههای دولتی ایران سال ۸۹ ستاره دار شده و از ورود به دانشگاه محروم شده بود.

بنا به اخبار خبرگزاری ها وضعیت جسمانی حسین رونقی ملکی، وبلاگ نویس و فعال دانشجویی در زندان اوین که به ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است،بسیار بد عنوان شده است.

 

و نیز مصطفی عوض پور فعال مدنی آذربایجانی و عضو سابق تشکل دانشجویی آرمان دانشجوی دانشگاه آزاد تبریز روز چهارشنبه ۱۴ مهر ۸۹ بازداشت و جهت اجرای حکم روانه زندان تبریز شد.

 

 

فعال مدنی و روزنامه نگاران

سعید رضوی فقیه، روزنامه نگار برای گذراندن دوران چهارساله حبس خود به اوین فراخوانده شد.

به گزارش جرس، پس از گذشت نوزده ماه و ممنوع الخروج بودن، حکم غیابی دادگاه انقلاب بدون برگزاری مجدد به وی ابلاغ شده است.

وی هشتم بهمن ماه  پس از عزیمت به کشور، با جلب گذرنامه در فرودگاه امام خمینی، از سوی دادگاه انقلاب ممنوع الخروج، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. این روزنامه نگار پس از شانزده روز به قید و ثیقه صد میلیونی تومانی آزاد شد تا محاکمه ای که به صورت غیابی برگزار شده بود تجدید شود. اما اینک با دریافت احضاریه وی موظف است که خود را به اوین معرفی کند.

دادگاه انقلاب اسلامی تهران،  رضوی فقیه را به اتهام “تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی”، “شرکت در تجمعات غیرقانونی” و “توهین به مقام رهبری”، به طور غیابی محاکمه و به تحمل چهار سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده اما اخیرا پرونده اتهامی دیگری نیز برای او مطرح شده است.

همچنین حسین نصیری فعال مدنی آذربایجانی از سوی شعبه یک دادگاه انقلاب تبریز به یکسال حبس تعزیری محکوم شد.

این فعال آذربایجانی ۱۳ مرداد ۸۹ در جریان همایش دفاع از دریاچه ارومیه بازداشت و پس از چند روز بازجویی در اسکو به اداره اطلاعات تبریز منتقل شده بود.

بر اساس حکم صادره از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حملبر اتهام نصیری تبلیغ علیه نطام از طریق ارتباط اینترنتی و شرکت در مباحثی مربوط به پرچم آذربایجان عنوان شده است.

و نیز در خبر ها آمده است که در پی نامه منتشر شده از سوی خانه سینما در دفاع از مدیرعامل این خانه که در آن اقدام به جمعآوری امضاء از برخی افراد شده بود امضاکنندگان بیانیه از سوی یک مقام مسئول مورد تهدید واقع شدند.

همچنین در اقدامی مخالف دولت سیدعلی صالحی، شاعر معاصر و عضو کانون نویسندگان ایران، از دریافت جایزهداوران «شعر نیما» امتناع و خاطرنشان کرد هیچ جایزهای را ـ در وطن ـ و در این شرایط نمیپذیرد.

این شاعر معاصر تاکید کرد مردم با آبرو گرسنهاند، با سیلی رخسار؛ سرخ میکنند. جایزهها را بگذارید برای بعد؛ عزت مردم در اولویت است. در این شرایط شرف شکن، دادن و گرفتن جایزه، یعنی تأیید همین شرایط. شرمآور نیست؟

بنا به اخبار منتشره در ادامه بازداشت فعالان مدنی و سیاسی در کردستان، شش شهروند دهگلانی روز چهارشنبه هفته گذشته از سوی نیروهای امنیتی دستگیر و به اداره اطلاعات شهر قروه انتقال داده شدند.

خبر دیگری حکایت از آن دارد که ،دادگستری زنجان مهدی جلیلخانی نویسنده، منتقد ادبی و روزنامهنگار مستقل زنجانی را به سه سال حبس محکوم کرده است.

 

نظرات کاربران

cialis professional online online pharmacy online pharmacy online pharmacy pharmacy online order kamagra