یک هفته هفت اعدام،۵ تایید اعدام

اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۰


این هفته فرمانده نیروی انتظامی گفت: پلیس «فتا» (پلیس ضد جرائم سایبری) که اواخر سال گذشته در نیروی انتظامی افتتاح شد امسال در تمام استان‌ها تاسیس می‌شود.
همچنین بدنبال اقدامات دولت عراق در اردوگاه اشرف . کشته شدن دهها ایرانی معاون ستاد کل نیروهای مسلح گفت: برخورد با منافقین، کار دولت عراق و خواست ملت عراق است و ما هم رضایتمان را انکار نمی‌کنیم.
و مجلس ایران روز شنبه با وجود، ایراد شورای نگهبان با اصرار بر مصوبه پیشین خود درباره طرح رسیدگی به دارایی مقامات، مسوولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران تصمیم‌گیری در این رابطه را به مجمع تشخیص مصلحت نظام واگذار کرد.
بنا به گزارش منابع محلی، در راستای پیامک هایی که در روز ٢٧ فروردین برای اهالی بندر امام (شاهپور سابق) ارسال شد، جمع زیادی از مردم شنبه در مقابل حسینه ارشاد آن شهر تجمع و خواستۀ خود مبنی بر شهرستان شدن آن منطقه را مطرح کردند.
همچنین رسانه ها این هفته از انفجار دو بمب در سنندج خبر دادند .

بیانیه ها
یونایت، بزرگترین اتحادیه کارگری بریتانیا، روز پنجشنبه اعلام کرد :منصور اسانلو، رئیس زندانی هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، را به عضویت افتخاری خود برگزید.
همچنین اتحادیه اروپا توافق کرده است که ۳۲ مقام ایرانی را به دلیل نقض حقوق بشر مورد تحریم قرار دهد و علاوه بر ایجاد محدودیت در صدور ویزا برای آنها، دارایی های این افراد در کشورهای عضو اتحادیه اروپا را مسدود کند.
و جمعی از زندانیان سیاسی محبوس در بند امنیتی زندان رجایی شهر کرج، با انتشار بیانیه‌ای ضمن اینکه اعتصاب غذای خود در یکشنبهٔ گذشته (۲۱ فروردین ماه) را تنها یک روز و نمادین خواندند، با اعلام برنامه، از ادامهٔ آن در هفته‌های آتی خبر دادند.
این زندانیان علاوه بر این از رئیس سازمان ملل متحد،‌بان کی مون، خواسته‌اند که نماینده ویژه خود را برای بازدید از شرایط ایران و تهیه گزارش کامل از وضعیت آزادی و حقوق بشر در ایران بویژه وضعیت زندان‌ها و زندانیان سیاسی اعزام کند.

دانشگاه
این هفته آوات رضانیا از اساتید دانشگاه آزاد سنندج، به دستور وزارت اطلاعات از دانشگاه اخراج شد.
و روز شنبه”قانون تفکیک جنسیتی” در سرویس‌های ایاب و ذهاب کوی دانشگاه تهران اجرایی شد.
خبرگزاری “فارس” با انتشار این خبر مدعی شد که در پی درخواست‌های مکرر دانشجویان، “قانون تفکیک جنسیتی” در سرویس‌های ایاب و ذهاب کوی دانشگاه تهران آغاز شده است.
بنا به اخبار مجید دری، دانشجوی محروم از تحصیل که به زندان بهبهان تبعید شده است طبق نظر دادستان تهران، جعفری دولت آبادی از هر گونه مرخصی محروم شد.
و مصطفی اخوان دانشجوی خلبانی دانشکده صنعت هوانوردی تهران که به همراه چند تن از دانشجویان دانشگاه شریف در تهران بازداشت و مدتی را در بند ۲۴۰ زندان اوین تحمل حبس کرده بود جهت آخرین دفاعیات به دادسرای مستقر در اوین احضار شد.
همچنین حامد هنرخواه، دانشجوی ترم آخر روانشناسی دانشگاه بین المللی قزوین که با توجه به حکم اخراج خود در ترم دوم سال تحصیلی ۸۸-۸۹ از شرکت در آخرین امتحانات دوره کارشناسی‌اش محروم و از طرف دانشگاه ممنوع الورود شده بود؛ با تأیید و افزایش حکم انضباطی خود از سوی وزارت علوم مواجه شد.
و فواد سجودی فریمانی، دانشجوی دانشگاه امیرکبیر از سوی دادگاه انقلاب تهران به هشت سال حبس تعزیری محکوم شد.
این حکم در حالی صادر شده که این دانشجوی مقطع دکترا پس از آزادی از زندان به‌دلیل فشارهای وارده در بند ۲-الف سپاه در زندان اوین در بیمارستان اعصاب و روان مهرگان تهران بستری شده بود.
و نیز سیامک سهرابی، دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف روز چهارشنبه با قرار کفالت از زندان اوین آزاد شد.
بنا به اخبار امین ریاحی عضو انجمن اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد برای دومین بار به یک ترم محرومیت از تحصیل محکوم شد.
و حکم زندان همایون پناهی از فعالین سابق دانشجویی دانشگاه زنجان، فارغ التحصیل فلسفه و دانشجوی ستاره دار در مقطع کار‌شناسی ارشد اجرا شد.
همپنین حمید مشایخی از فعالان دانشجویی در اراک و محمد جواد نوروزی از فعالان دانشجویی در شیراز که پس از حوادث بیست و پنجم بهمن ماه بازداشت شده بودند، کماکان در بلاتکلیفی به سر می برند.
و میلاد اسدی، فعال دانشجویی و عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت، پس از اتمام مرخصی نوروزی، به سلول انفرادی منتقل شده است.
اصناف
یکشنبه این هفته کامیون داران “دانگ فنگ” چینی و کارگران کارکنان شرکت “نازنخ” قزوین مقابل مجلس‌تجمع کردند.
همچنین این هفته اعتصاب بیش از ده هزار کارگر شرکتهای پیمانکاری مجتمع‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر که از روز بیستم فروردین ماه آغاز شده بود ادامه داشت.
و بنا به گزارشات کارگران گوشت زیاران، حدود ۲۴ ماه است که حقوق نگرفته‌اند.
و نیز نماینده مردم اهر و هریس در مجلس نرخ بیکاری در شهرستان اهر را بالای ۲۳ درصد عنوان کرد و از بیکاری ۱۰ هزار تحصیلکرده بیکار در این شهرستان خبر داد.
همچنین نماینده دشتی و تنگستان در مجلس گفت: در صورت لغو قانون کالای همراه ملوان یا ته لنجی، ۴۸۰ هزار نفر در استان بوشهر بیکار می‌شوند.
و علی نجاتی کارگر اخراجی و عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه با وجود صدور حکم برائت به دلیل اعتراض دادستان، بار دیگر به دادگاه احضار شد.
همچنین پنج تن از مهندسان مشغول به کار در عسلویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

اقلیت های دینی
پیمان قیامی شهروند بهایی ساکن کرمانشاه که ۱۹ فروردین ماه توسط نیروهای اطلاعات سپاه در کرمانشاه بازداشت شده بود، پس ار ۴ روز با قرار وثیقه ۲۰ میلیون تومانی آزاد شد.
و بهزاد ذبیحی ماهفروزکی شهروند بهایی ساکن ساری که ۲۱ فروردین ماه پس از احضار به اداره اطلاعات بازداشت شده بود چهارشنبه ۲۴ فروردین به زندان تنکابن منتقل شد.
همچنین حکم محکومیت یک ساله زندان آرتین غضنفری عکاس خبری و شهروند بهایی، ۲۷ فروردین‌‌به اجرا در آمد.
این هفته و در پی بازداشت ظفرعلی مقیمی از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی توسط ماموران امنیتی شهرستان قوچان، اکبر جمشیدی نیز به اداره اطلاعات این شهرستان احضار شد.
و دو تن از نوکیشان مسیحی که در پی هجوم ماموران امنیتی به یک کلیسای خانگی در کرمانشاه بازداشت شده بودند، پس از ۲۵ روز بازداشت روز شنبه با پرداخت وثیقه آزاد شدند.
و ماموران اطلاعات ۲۴ فروردین ماه هشت نفر از دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی در شهرستان‌های بیدخت، قوچان و گناباد را همزمان بازداشت کردند.
همچنین روز دوشنبه، بر اساس احضاریه دادگاه انقلاب الشتر‌، “حمزه ملکشاهی”‌از دراویش نعمت‌الهی گنابادی به همراه پنج تن از وکلای خود در این دادگاه حاضر شدند اما رئیس دادگاه اعلام کرد که همزمان جلسه اداری دارد و نمی‌تواند جلسه محاکمه را تشکیل دهد.
و مهدی فروتن از نوکیشان مسیحی پس از ۱۰۵ روز بازداشت در زندان اوین، با تبدیل قرار بازداشت به قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شد.
اقلیت های قومی
در حالی که منابع خبری از بروز درگیری و ایجاد فضای امنیتی در مناطق عرب نشین شهر اهواز در ششمین سالگرد تظاهرات ۱۵ آوریل ۲۰۰۵ خبر دادند.
خبر‌ها از کشته شدن دستکم سه تن و بازداشت ده‌ها نفر حکایت کردند.
همچنین مقامات حکومتی اقدام به تشدید فضای امنیتی کرده و بازداشت فعالین عرب همچنان ادامه دارد.
بنا به اخبار علی بدری و رمضان خالدی، دو تن از فعالین عرب اهوازی بازداشت شده هستند.
همچنین دستگاه قضایی آذربایجان غربی برای نعمت جلی باقو، پورا جوادی و وحید جمالی سه شهروند کرد به اتهام معاونت در ترور قاضی دادگاه شهرستان خوی در سلماس ۱۰ سال حبس تعزیری صادر کرد.
و یک شهروند کرد سلماسی به نام “هوشنگ ایوری” بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای انتظامی در سلماس، زخمی شده است.
روز چهار شنبه ،نیروهای انتظامی دو شهروند کرد اهل ترکیه را که مظنون به حمل کالای خارجی بودند در منطقه مرزی “قره قلی” در غرب کشور به قتل رساندند.
همچنین این هفته هوشنگ شیخی شهروند کرد سقزی به دلایل نامعلوم توسط نیروهای انتظامی در جزیره کیش مورد هدف قرار گرفت و به قتل رسید.
و دو تن در کهنوج(استان کرمان) و دو نفر در تایباد(استان خراسان رضوی) در پی وقوع درگیریهای جداگانه و به دست نیروهای انتظامی کشته شدند.

زنان
این هفته رئیس سازمان زندان‌های استان البرز به دستور دادستانی، طرح ایزوله کردن زندانیان سیاسی و امنیتی را کلید زدند و در همین راستا بند نسوان زندان رجایی شهر کرج منحل شد.
پس از انحلال صد‌ها زن زندانی در این زندان به اماکن دیگری منجمله زندان پردیس کرج منتقل شدند.
همچنین نسرین ستوده وکیل زندانی محکوم به ۱۱ سال حبس اعلام کرد طی نامه‌ای به رئیس دادگاه انقلاب از تقاضای تجدیدنظرخواهی برای پرونده‌اش انصراف داده است.
و نیز مهدیه گلرو و بهاره هدایت دو فعال دانشجویی دربند،از بیستم فروردین در سلول‌های انفرادی زندان اوین به سر می‌برند.
همچنین لاله حسن‌پور، فعال حقوق بشر و زنان،از یکشنبه ، احضاریه‌ای کتبی مبنی بر اجرایی شدن حکم حبس در زندان اوین، دریافت کرد.
و مائده قادری، از وکلای بازداشتی، در پی عدم پاسخگویی مراجع قضایی نسبت به علت دستگیری اش و نیز اعتراض به روند رسیدگی پرونده خود و خارج شدن آن از روال قانونی دست به اعتصاب غذا زد و به بهداری زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.
و خبر دیگر این که امسال اعتراض مداوم فعالان حقوق زنان عاقبت نتیجه داد و نایب رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از اضافه شدن حق طلاق برای زن در صورت ازدواج مجدد مرد خبر داد.

مطبوعات و فرهنگی
با رسیدن دامنه بازداشت روزنامه نگاران به خبرگزاری دولتی ایرنا، “منوچهر تمری” خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی یکشنبه ۲۸ فروردین توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شد.
وبسایت “تا قانون خانواده برابر” از ۲۴ فرودین ماه برای چهارمین بار از زمان راه اندازی آن فیلتر شد.
همچنین عناصر معروف به لباس شخصی ها که خود را “پیروان ولایت” اعلام کرده اند، با حمله به محل نمایش “درس” و سردادن شعار بسود ولایت فقیه و علیه “سران فتنه” باعث نیمه کاره ماندن نمایش شدند.
به گزارش صدای آمریکا دلیل این حمله، اطلاع یافتن از حضور محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران در سالن محل نمایش بود.
همچنین ساختمان بنیان فرهنگ وهنر ایرانیان(بنیان فیلم ) متعلق به محمدعلی زم روحانی اصلاح طلب و از مدیران فرهنگی دوره سازندگی و اصلاحات شنبه شب توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد.

احکام
سید جواد معصومی کوچصفهانی از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به هفت سال حبس تعزیری محکوم شد.
۲۴ فروردین، حکم زندان محمد غزنویان فعال مدنی که به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده است به اجرا درآمد.

زندانیان
اطلاعات سپاه پاسداران مستقر در زندان رجایی شهر کرج ده تن از زندانیان سیاسی را به دلیل انتشار نامه تسلیت برای فرزاد و شبنم مددزاده از خانواده جانباختگان پناهندگان سیاسی در عراق ،از سالن ۱۲ بند ۴ به سلول‌های انفرادی بند سپاه منتقل و پس ازضرب و شتم بازجویی شدند.
در پی این اقدام چهار تن از زندانیانی که مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفته بودند، طی نامه‌ای به قوه قضاییه مراتب اعتراض خود را اعلام داشتند.
۲۲فروردین ، جسد جواد عسگری که بر اثر شکنجه های طاقت فرسا فوت شده بود، از سلول انفرادی بند یک به بهداری زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.
احمد شاه‌ رضایی زندانی سیاسی که از خردادماه سال گذشته تاکنون در زندان اوین محبوس است، بر اثر شکنجه شنوایی یکی از گوش‌هایش را از دست داد.
همچنین ضیا نبوی، دانشجوی محروم از تحصیل و یکی از زندانیان حوادث پس از انتخابات نزدیک به دو سال است از مرخصی محروم است.
و قاسم رحیمی آذر و جلال ناصری دو شهروند اهل شهرستان بوکان که توسط نیروهای اطلاعاتی بازداشت شده بودند به زندان این شهر منتقل شدند.
بنا به اخبار هومان موسوی، فعال سیاسی و وبلاگ نویس، که در ۱۲ فروردین ۱۳۸۸ توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده ، به صورت بلاتکلیف در زندان به سر می برد.
و نیز رامین پرچمی، بازیگر سینما و تلویزیون ۲۴ فروردین به دادگاه انقلاب تهران منتقل شد.

اعدام
مرتضی جوکار معروف به “سردار”، بامداد شنبه بیست و هفتم فروردین در بخش تخته کنار، از توابع شهرستان کازرون، در ملاءعام به دار آویخته شد.
و رضا روشنفکر ،رکن‌الدین کریمی و ابوالفضل فراعی، روز شنبه، بیست و هفتم فروردین ماه در ملاء عام اعدام شدند.
همچنین روز پنجشنیه دو تن در زندان مرکزی اراک به دار آویخته شدند.
و کریم.خ در زندان اهواز به دار آویخته شد.
این هفته خالد ضیکار اهل شوط در آذربایجان غربی به اتهام ارتکاب قتل به قصاص نفس محکوم شد.
و حکم اعدام سه تن به اتهام محاربه در شیراز و از سوی دیوان عالی مورد تایید قرار گرفت.

همچنین حکم قصاص شاهین معروف به “خلیل عقاب” به اتهام قتل ، در دیوان عالی کشور تأیید شد.

منابع:
خبرگزاری سقز
ایرنا
وبسایت مجذوبان نور
هرانا
اهوازنیوز
دانشجو نیوز
خبرگزاری فارس
ادوار نیوز
تحول سبز
موکریان نیوز
العربیه
جرس
صدای آمریکا
هفته‌نامه اتحاد جنوب
مهر
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

نظرات کاربران

cialis professional online online pharmacy online pharmacy online pharmacy pharmacy online order kamagra